Obszar Organizacyjny / Poziom średniozaawansowany
Obszar organizacyjny – wstęp do obszaru
średniozaawansowany
Na poziomie średniozaawansowanym zdefiniowano 8 standardów.
Zapoznaj się ze standardami w tym obszarze:
STANDARD DOSTĘPNOŚCI SZKOŁY JAKO MIEJSCA PRACY
Wymagane
- W celu zapewnienia dostępności miejsca pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami szkoła przeprowadza:
- analizę barier (określa zakres dostępności),
- analizę potrzeb (kompetencyjnych, architektonicznych, kadrowych itp.),
- analizę dokumentacji szkolnej: statut, procedury (postępowanie w przypadku występujących barier/rozwiązania zapewniające dostępność),
- zmiany w obowiązującej dokumentacji szkoły, uzupełnienie o brakujące procedury podnoszące dostępność szkoły w zakresie dostępności miejsca pracy – niedyskryminacyjną procedurę zatrudniania, mechanizmy odpowiadające na indywidualne potrzeby nauczycieli i personelu szkoły,
- działania uświadamiające przebieg i zastosowanie procedur szkolnych (znajomość rozwiązań wśród wszystkich użytkowników).
STANDARD ZATRUDNIANIA SPECJALISTÓW
Wymagane
- Szkoła zapewnia minimum 2 etaty specjalistów (psycholog, pedagog specjalny, logopeda, itp.) na 300 uczniów.
STANDARD ZATRUDNIANIA PERSONELU MEDYCZNEGO W SZKOLE
Wymagane
- Szkoła zapewnia rozwiązanie organizacyjne, które umożliwia elastyczne dostosowanie grafiku pielęgniarki środowiska nauczania/ higienistki szkolnej, do indywidualnych potrzeb uczniów (tzn. zgłoszone zapotrzebowanie ucznia na opiekę medyczną jest ujęte w grafiku, np. stałe godzinowe podawanie leków, pomiar poziomu cukru czy określona pora wymiany opatrunku, itp.).
- Czas pracy personelu medycznego powinien być tak zaplanowany, aby pomoc w szkole świadczona była codziennie.
STANDARD PRACY ZESPOŁU POMOCY DORAŹNEJ
Wymagane
- Szkoła posiada procedury kryzysowe umożliwiające reakcję np. na: przemoc w rodzinie, zachowania agresywne ucznia na terenie szkoły, itp.
- Dyrektor szkoły powołuje zespół pomocy doraźnej, umożliwiający reagowanie na sytuacje kryzysowe, zarówno wynikające ze względów osobistych, jak i wydarzeń zewnętrznych oraz nieprzewidzianych sytuacji losowych (pandemia, kryzys ekologiczny, itp.).
- Zespół pomocy doraźnej podejmuje działania: interwencyjne, pomocowe, mediacyjne, zapobiegawcze i profilaktyczne w sytuacjach:
- losowych, np. znaczne zniszczenie mienia (pożar, powódź), wypadek komunikacyjny, śmierć opiekuna/rodzica/rodzeństwa lub kolegi/koleżanki,
- rodzinnych zgłoszonych przez ucznia, rodzica, opiekuna, świadka zdarzenia lub anonimowego informatora. Podejmuje się działania wyjaśniające, mediacyjne, a w sytuacjach tego wymagających, współpracę z odpowiednimi służbami (np. policją, sądem rodzinnym),
- wychowawczych, gdy sprawowana opieka rodzicielska lub działania wychowawcze powodują deficyty funkcjonowania społecznego – działania ukierunkowane na wsparcie i współtworzenie ścieżki wychowawczej, opartej na współpracy szkoła-dom,
- innych o charakterze nieprzewidywalnym/nagłym, np. kryzys ekologiczny (susza itp.), pandemia.
- Na terenie szkoły, w stały skład zespołu wchodzi psycholog, który pełni funkcję koordynatora pomocy doraźnej oraz pozostali członkowie:
- wychowawca lub nauczyciel znaczący dla dziecka (czasami zdarza się, że uczeń zgłosi sytuację trudną/problem innemu nauczycielowi niż ten, który jest mu odgórnie przypisany jako wychowawca. Należy uwzględnić wówczas wychowawcę jako członka zespołu, ale nie jako lidera odziaływań pomocowych),
- pedagog szkolny lub specjalny w zależności od specyfiki sytuacji/ zdarzenia,
- pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub inny specjalista, w tym mediator, kurator, pracownik organizacji pozarządowej lub OPS,
- rodzic/opiekun dziecka, o ile sytuacja bezpośrednio nie dotyczy ww. osoby (np. molestowanie, przemoc, itp.) – wówczas do zespołu może być powołana inna osoba ze środowiska dziecka,
- lider dostępności jako osoba, która zna, współpracuje i współorganizuje środowisko lokalne szkoły, oraz współpracuje z kadrą zarządzającą i organem prowadzącym.
- W ramach powołanego Zespołu szkoła zapewnia uczniowi wsparcie w postaci:
- wyposażenia w pomoce szkolne i dydaktyczne w związku z nagłą sytuacją losową,
- odzieży lub żywności w związku z nagłą lub długotrwałą sytuacją losową (w porozumieniu z organizacjami wspierającymi środowisko szkolne, np. NGO, Rada Osiedla, wójt, sołtys itp.),
- wyjazdów szkolnych lub wyjść kulturalno-oświatowych w związku z sytuacją losową, rodzinną, np. śmierć opiekuna,
- zajęć pozalekcyjnych rozwijających wybitne uzdolnienia lub zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne w sytuacji losowej, rodzinnej lub niewydolności wychowawczej opiekunów.
STANDARD EWALUACJI REALIZACJI IPE, IPPD I /LUB WCZEŚNIEJ WPROWADZONYCH ROZWIĄZAŃ/ STRATEGII W OBSZARZE REALIZACJI INDYWIDUALNYCH POTRZEB EDUKACYJNYCH
Wymagane
- W szkole dokonuje się regularnych ewaluacji zaspokajania IPE, realizacji IPPD i/lub wcześniej wprowadzonych rozwiązań/strategii w tym obszarze. Za ich realizację odpowiada lider dostępności oraz dyrektor/dyrektorka.
- Ewaluacja jest realizowana w każdym roku szkolnym we współpracy z nauczycielami, specjalistami, innymi pracownikami szkoły, rodzicami/opiekunami prawnymi i uczniami. Ewaluacja jest przeprowadzana w ramach nadzoru pedagogicznego realizowanego przez dyrektora.
- Ewaluację przeprowadza się we wszystkich obszarach działalności szkoły opisanych w MDS, ze szczególnym uwzględnieniem realizowanych obowiązków pracowników w zakresie:
- zadań i obowiązków oraz planowego czasu ich realizacji,
- efektywności realizowanej współpracy pomiędzy nauczycielami, w tym nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia uczniów, pomocą nauczyciela w zakresie udzielanego uczniom wsparcia,
- wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami w zakresie realizacji indywidualnych potrzeb edukacyjnych.
- Szkoła dokonuje ewaluacji w obszarze dostępności na danym poziomie MDS, który realizuje i wdraża wnioski z raportu przygotowanego przez zespół ds. ewaluacji w pracy szkoły w kolejnym roku szkolnym, z zachowaniem realizacji działań w ramach planu poprawy dostępności potrzeb edukacyjnych uczniów.
- Ewaluacja realizacji IPE, IPPD lub wcześniej wprowadzonych rozwiązań jest również realizowana w toku komunikacji zdalnej, z uwzględnieniem metod i technik komunikacji dostępnej wszystkim podmiotom.
STANDARD PODNOSZENIA ŚWIADOMOŚCI KADRY W ZAKRESIE NIWELOWANIA BARIER W PROCESIE EDUKACJI
Wymagane
- W ramach działań zmierzających do zwiększenia kwalifikacji i kompetencji kadry w zakresie niwelowania barier w edukacji szkoła organizuje:
- spotkania podnoszące świadomość - zarówno dla kadry pedagogicznej i niepedagogicznej (minimum 5 spotkań rocznie dla 80% kadry), przedstawicieli uczniów (w tym uczniów z niepełnosprawnościami oraz innymi potrzebami edukacyjnymi, którzy rozwijają swoje kompetencje self-adwokackie), rodziców i opiekunów, których tematami mogą być: świadomość barier (oraz sposobów na ich niwelowanie w procesie edukacji), które napotykają uczniowie i nauczyciele, rodzice, opiekunowie prawni uczniów, strategie edukacyjne wykorzystujące uniwersalne projektowanie w edukacji, świadomość przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności, w tym barierami ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwa w życiu szkoły.
- konsultacje z ekspertami ze szkoły i spoza szkoły w zakresie zwiększania świadomości dotyczącej zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych i niwelowania barier w procesie edukacji,
- spotkania, dzięki którym uwzględnia się głos uczniów, rodziców/opiekunów w planowaniu i realizacji działań m.in.: poprzez zbieranie informacji zwrotnych od rodziców/opiekunów uczniów, dotyczących poziomu ich satysfakcji, potrzeb i oczekiwań oraz propozycji dotyczących kształcenia i życia społecznego szkoły w zakresie podnoszenia świadomości kadry w zakresie niwelowania barier w procesie edukacji.
STANDARD PODNOSZENIA KOMPETENCJI I KWALIFIKACJI KADRY
Wymagane
- W szkole funkcjonuje sieć współpracy w zakresie podnoszenia kompetencji i kwalifikacji dotyczących uniwersalnego projektowania.
- Kadra regularnie podnosi kompetencje i kwalifikacje w zakresie uniwersalnego projektowania, racjonalnych usprawnień oraz zwiększania dostępności w edukacji poprzez udział w formach kształcenia formalnego, nieformalnego i poza formalnego.
- Kadra ma zapewniony dostęp do konsultacji dotyczących zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych.
- Kadra uczestniczy w spotkaniach superwizyjnych. dotyczących wdrażania dostępności w procesie edukacji (minimum 5 spotkań rocznie).
- Minimum 20% kadry pedagogicznej i niepedagogicznej posiada kompetencje i kwalifikacje określone w wytycznych IZ PO WER 111https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/49016/Zalacznik_nr_6_Podstawowe_informacje_dotyczace_uzyskiwania_kwalifikacji_w_ramach_projektow_wspolfinansowanych_z_Europejskiego_Funduszu_Spolecznego.pdf, Dostęp: 22.09.2020 r. w zakresie:
- stosowania racjonalnych usprawnień,
- uniwersalnego projektowania,
- zwiększania dostępności w edukacji.
111https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/49016/Zalacznik_nr_6_Podstawowe_informacje_dotyczace_uzyskiwania_kwalifikacji_w_ramach_projektow_wspolfinansowanych_z_Europejskiego_Funduszu_Spolecznego.pdf, Dostęp: 22.09.2020 r.
STANDARD ORGANIZACJI DOWOZU
Wymagane
- Gmina dokonuje modyfikacji w zakresie organizacji dowozu, uwzględniając maksymalny czas oczekiwania dziecka w świetlicy przed i/lub po zajęciach lekcyjnych, wspierających, rozwijających zainteresowania – nie dłużej niż 2 lekcje dziennie i 3 przerwy każdego dnia.
- W uzasadnionych przypadkach, wynikających ze stanu zdrowia i/lub sytuacji dziecka z niepełnosprawnością, zapewnia się dowóz indywidualny, przy czym dowóz jest realizowany w sposób elastyczny – oznacza to, że dziecko w niektóre dni może korzystać z dowozu indywidualnego, w inne być dowożone przez rodzica/opiekuna prawnego lub korzystać z dowozu zbiorowego.
- Dowóz jest realizowany w dni wolne od zajęć dydaktycznych, jeżeli w tych dniach odbywają się zajęcia opiekuńcze.
- W przypadku uczestnictwa uczniów uprawnionych do dowozu w zajęciach pozalekcyjnych, jeżeli jest taka potrzeba, uruchamia się dodatkowe kursy.