Obszar techniczny – wstęp do obszaru
Obligatoryjny poziom podstawowy uważa się za spełniony, gdy wypełnione są wszystkie poniższe zapisy – z wyjątkiem punktów oznaczonych jako zalecane.
Na poziomie podstawowym zdefiniowano 9 standardów.
Zapoznaj się ze standardami w tym obszarze:
- lampkę umożliwiającą punktowe doświetlenie miejsca pracy, pomoce optyczne i nieoptyczne (np. lupy, lunety, powiększalnik),
- uniwersalne pomoce dydaktyczne oraz rozwiązania zapewniające dostosowanie formy i treści przekazywanych w czasie procesu dydaktycznego62Zgodnie z minimum określonym w Załączniku nr 2. Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, Standard edukacyjny, s. 27. w tym, m.in.: narzędzia wsparcia wizualnego, komunikacji wspomagającej i alternatywnej (np. tablice obrazkowe, narzędzia AAC).
61https://pssekrakow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1476:zasady-doboru-stanowiska-pracy-ucznia&catid=83&Itemid=212, Dostęp: 22.03.2020r.
62Zgodnie z minimum określonym w Załączniku nr 2. Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, Standard edukacyjny, s. 27.
- pomoce optyczne i nieoptyczne (np. lupy, lunety, powiększalnik),
- uniwersalne pomoce dydaktyczne oraz rozwiązania zapewniające dostosowanie formy i treści przekazywanych w czasie procesu dydaktycznego64Zgodnie z minimum określonym w Załączniku nr 2.Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, Standard edukacyjny, s. 27. - w tym, m.in.: narzędzia wsparcia wizualnego, komunikacji wspomagającej i alternatywnej (np. tablice obrazkowe, narzędzia AAC).
- Standard należy uznać osiągnięty, jeżeli przynajmniej jedno pomieszczenie świetlicowe spełnia powyższe kryteria.
64Zgodnie z minimum określonym w Załączniku nr 2.Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, Standard edukacyjny, s. 27.
Standard dotyczący dostępności pomieszczeń świetlicowychwystępuje również w obszarze technicznym na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym oraz w obszarze architektonicznym na poziomie średniozaawansowanym.
Standard dostępności stołówki szkolnej występuje również w obszarze technicznym na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym oraz w obszarze architektonicznym na poziomie podstawowym.
- W przypadku zlokalizowania biblioteki na poziomie niedostępnym, zapewnione są rozwiązania organizacyjne umożliwiające korzystanie z zasobów bibliotecznych.
- Stanowisko pracy (miejsce wypożyczania wolumenów ze zbioru bibliotecznego) nauczyciela biblioteki spełnia następujące kryteria (kryteria minimum):
- stanowisko (np. blat, lada, część biurka) ma długość minimum 90 cm, na wysokości od 65 do 80 cm, wysunięte minimum 30 cm w kierunku, z którego podchodzą uczniowie,65Zgodnie z minimum określonym w Załącznik nr 2.Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, Standard edukacyjny.
- przed miejscem pracy, zapewniona jest też przestrzeń manewrowa.
- Minimum jedno stanowisko pracy to krzesło z regulacją wysokości oraz stół posiadający możliwość regulacji wysokości blatu oraz kąta jego nachylenia. Blat ma szerokość minimum 75 cm i głębokość minimum 50 cm. Nie powinien być koloru białego (brak kontrastu z białą kartką), ani wykonany z materiałów błyszczących (odbijających światło). Lokalizacja stanowiska pozwala na zapewnienie niezbędnej przestrzeni manewrowej.
- Stanowiska posiadają oświetlenie punktowe.
- Lektury szkolne oraz wybrane książki, dostępne są także w formacie e-booka/audiobooka.
- Standard należy uznać za osiągnięty, jeżeli przynajmniej jedno pomieszczenie spełnia powyższe kryteria.
65Zgodnie z minimum określonym w Załącznik nr 2.Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, Standard edukacyjny.
Standard dostępności biblioteki szkolnej występuje również w obszarze technicznym na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym oraz w obszarze architektonicznym na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.
- W przypadku lokalizacji gabinetu na niedostępnej kondygnacji, funkcjonują rozwiązania organizacyjne określające racjonalne dostosowania lub dostęp alternatywny.
- W gabinecie, poza wymaganym wyposażaniem, uwzględnia się:
- kozetkę z regulowaną wysokością,
- meble, m.in. krzesło z regulacją wysokości oraz stół posiadający możliwość regulacji wysokości blatu oraz kąta jego nachylenia. Blat ma szerokość minimum 75 cm i głębokość minimum 50 cm. Nie powinien być koloru białego, ani wykonany z materiałów błyszczących (odbijających światło),
- dostępność pomocy do komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC),
- telefon służący do kontaktów personelu z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów.
- Standard należy uznać za osiągnięty, jeżeli przynajmniej jedno pomieszczenie spełnia powyższe kryteria.
- sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz urządzenia multimedialne, np.: mikrofon, głośniki, dyktafon czy peryferyjne: drukarka, laminarka,
- pomoce dydaktyczne do diagnozy i prowadzenia zajęć, m.in.: logopedycznych, psychologicznych, pedagogicznych i innych wynikających z zdiagnozowanych potrzeb,
- baterie testowe (standaryzowane narzędzia diagnostyczne, narzędzia pozwalające przeprowadzić testy przesiewowe), m.in.: do diagnozy logopedycznej, umiejętności szkolnych, rozwoju poznawczego i oceny umiejętności społeczno-emocjonalnych, metod rozwoju psychomotorycznego,
- narzędzia i programy: logopedyczne, narzędzia i programy do terapii pedagogicznej i psychologicznej, inne pozwalające na realizację wsparcia minimum w aspekcie poznawczym, sensoryczno-motorycznym, emocjonalno-społecznym oraz komunikacyjnym,
- środki nietrwałe, umożliwiające sprawną realizację bieżących zadań w odniesieniu do potrzeb osób korzystających z pomocy.
- Zaleca się lokalizację pomieszczenia na poziomie dostępnym pod względem architektonicznym. Na poziomie podstawowym dopuszczalna jest lokalizacja pomieszczenia na poziomie niedostępnym architektonicznie, z jednoczesnym wskazaniem racjonalnych rozwiązań oraz dostępu alternatywnego, umożliwiającego np. korzystanie ze wsparcia w innym pomieszczeniu, zapewniając adekwatną pomoc w dostępnej dla każdego przestrzeni.
- Standard należy uznać za osiągnięty, jeżeli przynajmniej jedno pomieszczenie spełnia powyższe kryteria.
- W szkole wyznaczone jest miejsce wyciszenia, służące bezpiecznemu opanowaniu ataku agresji oraz uspokojeniu się – miejsce takie zorganizowane jest np. w jednym z gabinetów lub w innym pomieszczeniu, w którym uczeń pod opieką pracownika będzie mógł się wyciszyć (na poziomie podstawowym, szkoła nie musi posiadać wyodrębnionego i dedykowanego jedynie wyciszeniu pomieszczenia).
- Miejsce wyciszenia wyposażone jest m.in. w:
- materace, pufy, poduszki, fotel lub kanapę, kołdrę obciążeniową, namiot/tipi, słuchawki lub inne rozwiązania, pozwalające na odizolowanie się od bodźców zewnętrznych, urządzenie z funkcją huśtania lub inne do stymulacji przedsionkowej czy sensorycznej, woreczki SOS itp.,
- wykładzinę podłogową, dywan,
- rozwiązania umożliwiające kontrolowanie natężania światła: rolety w oknach, oświetlenie punktowe.
- W szkole wyznaczone jest miejsce wyciszenia (kąciki wyciszenia) minimum w jednej sali lekcyjnej, dające m.in. możliwość odseparowania od bodźców zewnętrznych w trakcie zajęć (np. zastosowanie mebli wykonanych z materiałów mających właściwości tłumienia dźwięków).
- Kącik wyciszenia wyposażony jest w parawan/kotarę oraz rozwiązania umożliwiające przyjęcie pozycji alternatywnej do siedzenia przy stole lekcyjnym oraz m.in. umożliwienie stymulacji przedsionkowej czy sensorycznej.
w roku. Nie można jednak zwlekać dłużej niż 3 miesiące, od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników (np. nowy rok szkolny).