Obszar techniczny – wstęp do obszaru
Na poziomie zaawansowanym zdefiniowano 8 standardów.
Zapoznaj się ze standardami w tym obszarze:
- Wszystkie sale lekcyjne spełniają warunki określone w standardzie.
- Sale lekcyjne wyposażone są w meble zaprojektowane w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego<sup class="tooltip" aria-label="Planując zakup mebli i wyposażenia warto zapoznać się z nowymi rozwiązaniami. Poniżej przykładowe publikacje mogące być inspiracją oraz służyć poszerzeniu wiedzy w zakresie kreowania dostępnej przestrzeni w szkole:
1. Inwestycje w Przestrzeń Przyjaznej Szkoły Przewodnik dla Szkół, Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Rad Rodziców. Raport specjalny.
2. Publikacje opracowane w ramach projektu „Educational Spaces 21. Open up!”, m.in. Przestrzeń fizyczna i architektoniczna, Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!, https://eduspaces21.ceo.org.pl/materialy/publikacje, Dostęp: 22.09.2020r.
3. Analiza barier ograniczających możliwość integracji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na terenie szkoły. Bariery architektoniczne i wynikające z braku wyposażenia w odpowiedni sprzęt Ekspertyza Fundacji Integracja dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz inne raporty Instytutu.">117Planując zakup mebli i wyposażenia warto zapoznać się z nowymi rozwiązaniami. Poniżej przykładowe publikacje mogące być inspiracją oraz służyć poszerzeniu wiedzy w zakresie kreowania dostępnej przestrzeni w szkole:
1. Inwestycje w Przestrzeń Przyjaznej Szkoły Przewodnik dla Szkół, Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Rad Rodziców. Raport specjalny.
2. Publikacje opracowane w ramach projektu „Educational Spaces 21. Open up!”, m.in. Przestrzeń fizyczna i architektoniczna, Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!, https://eduspaces21.ceo.org.pl/materialy/publikacje, Dostęp: 22.09.2020r.
3. Analiza barier ograniczających możliwość integracji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na terenie szkoły. Bariery architektoniczne i wynikające z braku wyposażenia w odpowiedni sprzęt Ekspertyza Fundacji Integracja dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz inne raporty Instytutu. :
- stoły pozwalające na sprawną adaptację:
- stanowiące jednoosobowe miejsca pracy, m.in. z możliwością regulowania wysokości, regulacją kąta pochylenia blatu oraz zasobnikiem pozwalającym na przechowywanie podstawowych przyborów szkolnych, umożliwiające pracę w grupach poprzez swobodne zestawiania w sposób bezpieczny i użyteczny z innymi stołami,
- wyposażone w kółka i posiadające możliwość ich blokowania,
- wyposażone w blaty wykonane z materiałów mających właściwości tłumienia odgłosów, w kolorze innym niż biały, niewykonane z materiałów błyszczących (odbijających światło),
- dające możliwość swobodnej pracy o szerokości minimum 75 cm i głębokości minimum 50.
- krzesła dostosowane do wzrostu użytkowników oraz:
- posiadające regulowaną wysokość – sposób regulacji powinien być możliwie prosty i umożliwiający samodzielną regulację, w zależności od wzrostu dziecka, przy czym może ona następować poprzez możliwość wysuwania nóg, mechanizm pneumatyczny, elektronicznie lub manualnie korbką.
- W pomieszczeniu zastosowano rozwiązania poprawiające komfort akustyczny, pozwalające dla parametrów: czas pogłosu oraz wskaźnik transmisji mowy osiągnąć wartości określone dla sal lekcyjnych – zgodnie z normą PN-B-02151-4:2015-06.
W pomieszczeniach przeznaczonych do zajęć z osobami z ubytkami słuchu lub innymi problemami z komunikacją słowną, maksymalny czas pogłosu nie powinien być dłuższy niż 0,4 s. W pomieszczeniach do nauczania początkowego oraz nauczania języków obcych, zaleca się zmniejszenie czas pogłosu o 0,1 w stosunku do wartości określonej w normie118http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,nowa_norma_dotyczaca_akustyki_wnetrz,9230, Dostęp: 20.04.2020r. >.
- Pomieszczenie wyposażone są w urządzenie monitorujące i oczyszczające powietrze (tzw. „oczyszczacz powietrza”) – dotyczy budynków nieposiadających wentylacji mechanicznej (rekuperacji).
117Planując zakup mebli i wyposażenia warto zapoznać się z nowymi rozwiązaniami. Poniżej przykładowe publikacje mogące być inspiracją oraz służyć poszerzeniu wiedzy w zakresie kreowania dostępnej przestrzeni w szkole:
1. Inwestycje w Przestrzeń Przyjaznej Szkoły Przewodnik dla Szkół, Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Rad Rodziców. Raport specjalny.
2. Publikacje opracowane w ramach projektu „Educational Spaces 21. Open up!”, m.in. Przestrzeń fizyczna i architektoniczna, Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!, https://eduspaces21.ceo.org.pl/materialy/publikacje, Dostęp: 22.09.2020r.
3. Analiza barier ograniczających możliwość integracji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na terenie szkoły. Bariery architektoniczne i wynikające z braku wyposażenia w odpowiedni sprzęt Ekspertyza Fundacji Integracja dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz inne raporty Instytutu.
118http://www.inzynierbudownictwa.pl/biznes,prawo,artykul,nowa_norma_dotyczaca_akustyki_wnetrz,9230, Dostęp: 20.04.2020r.
- Na korytarzach oraz klatkach schodowych zastosowano rozwiązania poprawiające komfort akustyczny, pozwalające dla parametru: chłonność akustyczna osiągnąć wartości określone w normie PN-B-02151-4:2015-06.
- Na korytarzach wydzielone są miejsca wyciszenia w postaci np. domków lub innych rozwiązań, zaprojektowanych zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, wykonanych z materiałów mających właściwości tłumienia odgłosów.
- W szkole, w strefie wejścia znajduje się plan tyflograficzny obiektu<sup class="tooltip" aria-label="https://budowlaneabc.gov.pl/standardy-projektowania-budynkow-dla-osob-niepelnosprawnych/budynek/elementy-wyposazenia-ulatwiajace-orientacje-w-budynku-oraz-przekaz-informacji/plany-tyflograficzne/, Dostęp: 22.09.2020r.">119https://budowlaneabc.gov.pl/standardy-projektowania-budynkow-dla-osob-niepelnosprawnych/budynek/elementy-wyposazenia-ulatwiajace-orientacje-w-budynku-oraz-przekaz-informacji/plany-tyflograficzne/, Dostęp: 22.09.2020r. , do którego prowadzą ścieżki dotykowe. Zaleca się, w przypadku zdiagnozowanych potrzeb, opracowanie planu dla każdej kondygnacji budynku120Spełniający minimum wymagania określone w Załącznik nr 2. Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, s. 172. .
119https://budowlaneabc.gov.pl/standardy-projektowania-budynkow-dla-osob-niepelnosprawnych/budynek/elementy-wyposazenia-ulatwiajace-orientacje-w-budynku-oraz-przekaz-informacji/plany-tyflograficzne/, Dostęp: 22.09.2020r.
120Spełniający minimum wymagania określone w Załącznik nr 2. Standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 do Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, s. 172.
- We wszystkich pomieszczeniach świetlicowych zastosowano rozwiązania poprawiające komfort akustyczny, pozwalające dla parametru: czas pogłosu osiągnąć wartości określone dla pomieszczeń świetlicowych w normie PN-B-02151-4:2015-06.
Standard dotyczący dostępności pomieszczeń świetlicowych występuje również w obszarze technicznym na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.
- W stołówce zastosowano rozwiązania poprawiające komfort akustyczny, pozwalające dla parametru: czas pogłosu osiągnąć wartości określone dla stołówek szkolnych w normie PN-B-02151-4:2015-06.
Standard dostępności stołówki szkolnej występuje również w obszarze technicznym na poziomie podstawowym i zaawansowanym oraz w obszarze architektonicznym na poziomie podstawowym.
- W bibliotece szkolnej oraz czytelni zastosowano rozwiązania poprawiające komfort akustyczny, pozwalające dla parametru: czas pogłosu osiągnąć wartości określone dla bibliotek i czytelni zgodnie z normą PN-B-02151-4:2015-06.
Standard dostępności biblioteki szkolnej występuje również w obszarze technicznym na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym oraz w obszarze architektonicznym na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.
- W szkole znajduje się pomieszczenie (gabinet), dedykowane prowadzeniu zajęć logopedycznych, spełniające założenia standardu dostępności gabinetów specjalistycznych z poziomu średniego.
- W szkole znajduje się pomieszczenie (gabinet), dedykowane prowadzeniu zajęć z psychologiem, spełniające założenia standardu dostępności gabinetów specjalistycznych z poziomu średniego.
- W szkole znajduje się pomieszczenie (gabinet), dedykowane prowadzeniu zajęć z innymi specjalistami, spełniające założenia standardu dostępności gabinetów specjalistycznych z poziomu średniego.
- Minimum jeden gabinet posiada lustro weneckie, umożliwiające prowadzenie działań związanych m.in. z superwizją.
- W szkole znajduje się wyznaczone i wyposażane miejsce wyciszenia, służące bezpiecznemu opanowaniu ataku agresji oraz uspokojenia się, a także regeneracji i odpoczynku.
- Miejsce wyciszenia jest dostosowane do zaspokajania potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, w zakresie swobodnego odpoczynku (np. zmiany pozycji, zdjęcia protezy itd.). Miejsce posiada także rozwiązania pozwalające na regenerację i odpoczynek, wynikające ze specjalnych potrzeb. Pomieszczenie wyposażone w leżankę, „kozetkę” lub inny mebel, pozwalający na przyjęcie pozycji leżącej. Mebel powinien mieć możliwość regulacji wysokości.
- Szkoła posiada wyodrębnione i dedykowane pomieszczenie, służące wyciszeniu oraz regeneracji, zlokalizowane w miejscu dostępnym pod względem architektonicznym, zapewniające odpowiednią przestrzeń manewrową. Pomieszczenie może też służyć do innych działań, w zależności od bieżącej sytuacji oraz potrzeb (w szkole opracowano rozwiązania organizacyjne w tym zakresie).
- Szkoła posiada wyznaczone i wyposażone miejsce wyciszenia (kąciki wyciszenia) zlokalizowane w:
- minimum 50% sal lekcyjnych,
- bibliotece,
- świetlicy szkolnej,
- na korytarzach i lub w innych przestrzeniach wyznaczonych do odpoczynku.
- Szkoła wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami, np. krzesło, wózek schodowy lub materac.
- Kadra szkoły została przeszkolona w zakresie ewakuacji osób z niepełnosprawnościami.